Przeskocz do głównej zawartości
Identyfikator
R15ZD5082
Typ
Data
Tytuł
Docs Against Gravity Film Festival - Blok Wschodni: Pussy Riot. Modlitwa punka
Etykiety

Docs Against Gravity Film Festival - Blok Wschodni: Pussy Riot. Modlitwa punka

Docs Against Gravity Film Festival - Blok Wschodni: Pussy Riot. Modlitwa punka

Opis

Docs Against Gravity Film Festival - Blok Wschodni
prolog do bydgoskiej części festiwalu
bezpłatne pokazy filmów dokumentalnych promujące festiwal

***

o filmie:

O Pussy Riot słyszał chyba każdy. Młode Rosjanki stały się bowiem ulubienicami mediów na całym świecie i wielu amerykańskich celebrytów. Ich występ, aresztowanie, proces i wyrok doskonale wpisały się w mitotwórcze schematy serwisów informacyjnych. Dziennikarze uczynili z grupy współczesnego Dawida, ustawiając Kreml i reprezentującego rosyjską potęgę Putina w pozycji Goliata. (Filmweb.pl)

***

pozostałe pokazy:
9.05.2015 "Lewiatan". Pałac Młodzieży godz. 19:00
10.05.2015 "Majdan. Rewolucja godności". Strefa godz. 19:00

***
Twórcy filmowi w ostatnim czasie nie stronili od przedstawienia swojej interpretacji sytuacji na wschodzie a efekt ich prac był nagradzany na największych festiwalach filmowych. Tydzień przed bydgoską częścią międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych Docs Against Gravity zapraszamy na Blok Wschodni czyli prolog w postaci trzech pokazów zapowiadających główną część festiwalu. W programie „Lewiatan", „Majdan" oraz „Pussy Riot. Modlitwa punka". Codzienne doniesienia prasowe to nie wszystko. To właśnie film pozwala na większe zrozumienie zmieniającej się wschodniej rzeczywistości.

Czy jesteśmy w ogóle w pełni w stanie zrozumieć to co dzieje się w Rosji, poznać rosyjską mentalność, zinterpretować rosyjską rzeczywistość? Każdy z prezentowanych filmów przedstawia swoją wizję, ale zarówno fabularny „Lewiatan" jak i dokumentalne „Pussy Riot. Modlitwa Punka" ukazują Rosję jako kraj wszechobecnej władzy prowadzącej precyzyjną politykę kontroli każdej jednostki. Z kolei "Majdan" to statyczny, dokumentalny zapis tragicznych wydarzeń w stolicy Ukrainy. To własnie w tym filmie zauważalna jest różnica pomiędzy zapisem dziennikarskim i dokumentalnym. Poprzez długie, obserwacyjne ujęcia nieobecne w stacjach telewizyjnych reżyser filmu pozwala widzom naprawdę poczuć atmosferę tłumu. Reżyser nie komentuje wydarzeń wprost a mimo to widz poprzez długą obserwację mimowolnie staje się uczestnikiem protestu.

Prolog jest wstępem do głównej części festiwalu Docs Against Gravity organizowanego przez Fundację Art-House w Kinie Orzeł. Projekt współfinansowany przez Urząd Miasta Bydgoszczy.

organizator festiwalu: Fundacja Sztuki Art-House
współorganizator prologu: Stowarzyszenie Koloroffon
Przypis bibliograficzny
“Docs Against Gravity Film Festival - Blok Wschodni: Pussy Riot. Modlitwa punka,” MÓZG archiwum, Dostęp 19 września 2021, http://archiwum.mozg.art.pl/items/show/2483.
Relacje między zasobami

Zasób nie ma zdefiniowanych relacji