Przeskocz do głównej zawartości
Identyfikator
PAW037
Typ
Data
Tytuł
13th MÓZG Festival: Jonny Wartel Quartet
Współtwórca
Etykiety

13th MÓZG Festival: Jonny Wartel Quartet

13th MÓZG Festival: Jonny Wartel Quartet

Opis

Jonny Wartel gra na saksofonie i piszczałce. W latach 80. koncertował po Europie z kwartetem saksofonowym Position Alpha. W latach 80. i 90. koncertował po Europie z muzykami Indian Baul. Jest wolnym strzelcem w różnych gatunkach muzycznych: free jazz, impro, muzyka folkowa, world music, rock’n’roll itd. Razem z Lolo Anderssonem założył Brötz w 1993 roku.
Karin Johansson jest pianistką i kompozytorką muzyki improwizowanej, eksperymentalnej i jazzowej. Pochodzi ze Szwecji, wykorzystuje alternatywne techniki gry i korzysta z preparacji i przedmiotów; gra w kilku zespołach, m.in. Jonny Wartel 4, Ord, Finn Loxbo/Karin Johansson duo, Lisen Rylander Löve/Karin Johansson duo. Komponuje muzykę do teatru i tańca współczesnego.
Yasuhito Mori, urodzony w Tokio, zaczął grać w najważniejszych klubach jazzowych w Tokio podczas studiów na Aoyama Gakuin Univerity, po ukończeniu nauki grał razem z Masayuki Takayanagi i wieloma innymi artystami. W 1981 roku przeprowadził się do Szwecji i zaczął współpracować z szwedzkimi muzykami jazzowymi. Był członkiem kwartetu Stana Getza z Kennym Baronem i Ben Rileyem podczas europejskiej trasy koncertowej w lecie 1989 roku. W 1994 roku, Mori rozpoczął serię koncertów „Scandinavian Japan Connection” i zagrał wiele tras koncertowych w Japonii i Szwecji z wieloma szwedzkimi i japońskimi muzykami.
Henrik Wartel został członkiem znanego na całym świecie kwartetu puzonisty Eje Thelinsa, gdy miał zaledwie dwadzieścia lat. Koncertował po całej Europie przez kilka lat i stał się bardzo znanym i popularnym perkusistą wśród wielu muzyków. Grał rock’n’rolla z Jucka Tullonenem, hardcore jazz z Berntem Rosengrenem, grał u boku takich gwiazd jak Monika Zetterlund czy Tomasz Stańko lub Nisse Landgren. Grał free jazz z Rolandem Keijserem i free impro z Position Alpha. W skrócie: gra ze wszystkimi i wszędzie.

Godz. 23:00
Wieczór Muzyki Improwizowanej z udziałem muzyków lokalnych i gości festiwalu
Przypis bibliograficzny
Wartel, Henrik i inni., “13th MÓZG Festival: Jonny Wartel Quartet,” MÓZG archiwum, Dostęp 4 sierpnia 2020, http://archiwum.mozg.art.pl/items/show/261.
Relacje między zasobami

Zasób nie ma zdefiniowanych relacji