Przeskocz do głównej zawartości
Identyfikator
MF0312
Typ
Data
Tytuł
Kwartet pomorski + wizualizacje Maciej Walczak - opis festiwalowy

Kwartet pomorski + wizualizacje Maciej Walczak - opis festiwalowy

Kwartet pomorski + wizualizacje Maciej Walczak - opis festiwalowy

Opis

KWARTET POMORSKI
Należy do czołowych wykonawców muzyki kameralnej w Polsce. Założony został w 1986 przez ówczesnych studentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu w krótkim czasie zdobył uznanie w Polsce i za granicą. Jego działalność rozwija się pod opieką Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Muzycy Kwartetu są prymariuszami Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis i Orkiestry Symfonicznej. Lekcje mistrzowskie członkowie zespołu pobierali u Daniela Stabrawy – pierwszego koncertmistrza Berliner Philharmoniker, a także u S. Heleda – znanego wiolonczelisty i kameralisty. Założycielem i kierownikiem artystycznym Kwartetu jest Waldemar Kośmieja, współpracujący z Berliner Philharmoniker, Sinfonia Helvetica, orkiestrą Sinfonia Varsovia, na co dzień koncertmistrz Capelli Bydgostiensis. Fascynacje muzyków znajdują odbicie w bogatym i różnorodnym repertuarze, od klasyki (Mozart, Haydn) po utwory współczesnych kompozytorów polskich (Penderecki, Lutosławski, Górecki). Kwartet prowadzi ożywioną działalność koncertową. Występował na festiwalach w Polsce, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Grecji i Litwy. Na osobną uwagę zasługują związki zespołu z Hiszpanią – blisko 100 koncertów, nagrania do serii płytowej „Antologia Hiszpańskiej Muzyki Współczesnej”.

MACIEJ WALCZAK
W latach 1982-1986 studiował grę na wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Łodzi. Potem kontynuował naukę w Statliche Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie. Tematem studiów były: kompozycja, nowe media, muzyka komputerowa, programowanie, multimedia, nowa muzyka, interaktywne koncepcje, performance, live-elektronik. Naukę ukończył z dyplomem: „Kompozycja, Muzyka komputerowa, Nowe media”.
W latach 1990-1994 współprowadził studio muzyki elektronicznej w Akademii Muzycznej w Łodzi. Od 1995 do 1997 pracował w wydawnictwie „ Świat Druku” jako grafik komputerowy (skład tekstu, reklama).
Swoje pokazy multimedialne realizuje przy użyciu komputerów w oparciu o programy napisane przez siebie. Pierwsza prezentacja audio-wizualna Macieja Walczaka miała miejsce w Łodzi w 1988 r. Od tego czasu realizuje koncerty w kraju i zagranicą.
W Statliche Hochschule w Stuttgarcie od 1997 r. prowadzi, cyklicznie, wykłady na temat muzyki komputerowej, video prezentacji i programowania.
Maciej Walczak jest autorem muzyki do przedstawień teatralnych (min. teatr TV), filmów dokumentalnych, filmów reklamowych.

Tekst

Przypis bibliograficzny
“Kwartet pomorski + wizualizacje Maciej Walczak - opis festiwalowy,” MÓZG archiwum, Dostęp 18 sierpnia 2022, http://archiwum.mozg.art.pl/items/show/64.
Relacje między zasobami

Zasób nie ma zdefiniowanych relacji