Przeskocz do głównej zawartości
Typ
Data
Tytuł
MĘŻCZYZNA, KTÓRY POMYLIŁ ŻONĘ Z KAPELUSZEM – przedstawienie operowe
Event Type
koncert, opera
Etykiety

MĘŻCZYZNA, KTÓRY POMYLIŁ ŻONĘ Z KAPELUSZEM – przedstawienie operowe

poszukiwane pamiątki

Opis

MICHAEL NYMAN
‘MĘŻCZYZNA, KTÓRY POMYLIŁ
SWOJĄ ŻONĘ Z KAPELUSZEM’
The Man Who Mistook His Wife For A Hat
(1986)
Opera kameralna Libretto: Oliver Sacks / Christopher Rawlence / Michael Morris przekład: Aleksander i Roman Kołakowscy
© Michael Nyman Limited / Chester Music Limited czas trwania: 70‘
PREMIERA 07.06.2012 godz. 20, Klub MÓZG w Bydgoszcz
Reżyseria | ROMAN KOŁAKOWSKI Kierownictwo muzyczne | JERZY WOŁOSIUK
Scenografia | FILIP DOMINIK
___________________
OBSADA
Pani P. | MARTA USTYNIAK Doktor S. | MATEUSZ MYRLAK Doktor P. | KRZYSZTOF BOBRZECKI KRYSTYNA KOZANECKA I AKTORZY TEATRU PANTOMIMY „DAR”
POLISH ENERGETIC ENSEMBLE JERZY WOŁOSIUK – dyrygent
O PROJEKCIE
___________________
REALIZATORZY
Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem to kameralna opera medyczna napisana przez Michaela Nymana – jednego z największych i najpopularniejszych kompozytorów muzyki filmowej i klasycznej. Libretto sztuki oparte zostało na bestsellerowej książce autorstwa guru światowej neurologii i psychiatrii – Olivera Sacksa.
7 czerwca 2012 r. w legendarnym Klubie „Mózg” w Bydgoszczy odbędzie się premiera Mężczyzny, który pomylił swoją żonę z kapeluszem realizowana przez Fundację Operalnia. Wystawienie tego spektaklu nie na scenie operowej, ale w przestrzeni alternatywnej, to próba eksploracji nowych przestrzeni scenicznych i zaszczepienia na nich sztuki operowej.
Artystami firmującymi projekt i głównymi realizatorami premiery są: Roman Kołakowski – reżyser, inscenizator i autor przekładu libretta na język polski, Jerzy Wołosiuk – kierownik muzyczny i dyrygent, oraz scenograf Filip Dominik.
Organizatorem projektu jest Fundacja Operalnia, we współpracy z partnerami: Stowarzyszeniem Artystycznym „Mózg” oraz Operą Nova w Bydgoszczy. Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Bydgoszcz.
REALIZATORZY
Projekt firmuje dwóch artystów: Reżyser | Roman Kołakowski Kierownik muzyczny i dyrygent | Jerzy Wołosiuk
Roman Kołakowski (ur. 1957) – pieśniarz, kompozytor, dramaturg, scenarzysta, poeta, tłumacz, reżyser, menedżer kultury.
Pieśniarz, poeta, kompozytor, tłumacz i reżyser – przez niemal całe życie związany ze stolicą Dolnego Śląska, nazywany był „wrocławskim bardem”. Roman Kołakowski – wieloletni dyrektor artystyczny Przeglądu Piosenki Aktorskiej, od 2005 roku mieszka i pracuje w Warszawie, realizując w całej Polsce autorskie, muzyczne widowiska plenerowe, teatralne i telewizyjne, by przywołać tylko: „West Side Story” (2004), “Jezu, ufam Tobie” (2004), ”Wyspa Brel” (2004), „Pejzaż mój kochany” (2005), „Szare kwiaty” (2006), „Zło. Księga gróźb” (2006), „Francesco” (2007), „Requiem pro Pace” (2007), „63 fotografie” (2007), „Kto ty jesteś – Adresaci” (2008), „Index’68” (2008), „Zwierciadło Europy” (2009), „Florilegium” (2009), „Pejzaż bez ciebie – Niemen” (2009), „Banderia 1410” (2010), „Sztandary’44” (2010),
„Album Civium Civitatis” (2010), „Album snów” (2011). Współpracował z Centrum Sztuki „Impart” we Wrocławiu, Teatrem Polskim we Wrocławiu,
Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, z Teatrem Muzycznym „Operetka Wrocławska”, ze Sceną Polską Teatru w czeskim Cieszynie, z Teatrem Miejskim w Gdyni, z Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem „Ateneum” w Warszawie, Teatrem Współczesnym w Warszawie, Teatrem Muzycznym w Gdyni, z Teatrem „Capitol” we Wrocławiu, z teatrem „Opera Nova” w Bydgoszczy, Teatrem Współczesnym w Warszawie, z Teatrem „Syrena” w Warszawie, z Estradą Stołeczną w Warszawie, z Operą Śląską w Bytomiu, Teatrem Polskim i Teatrem Narodowym w Warszawie.
Przekładał dramaty, opery i musicale, a także pieśni Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, anonimowe piosenki z łagrów syberyjskich, songi Bertolta Brechta, Kurta Tucholsky’ego, Jacquesa Brela, Nicka Cave’a, Stinga i Toma Waitsa.
Jego utwory wykonują najwybitniejsi polscy wokaliści i aktorzy – Hanna Banaszak, Maryla Rodowicz, Edyta Geppert, Katarzyna Groniec, Elżbieta Wojnowska, Ewa Dałkowska, Krystyna Tkacz, Ewa Uryga, Irena Jun, Krystyna Prońko, Kinga Preis, Andrzej Seweryn, Gustaw Holoubek, Michał Bajor, Stan Borys, Wiktor Zborowski, Olgierd Łukaszewicz, Grzegorz Markowski, Mirosław Czyżykiewicz, Jan Peszek, Marian Opania, Marek Bałata, Ryszard Rynkowski, Ignacy Gogolewski, Jerzy Zelnik, Wiktor Zborowski i inni.
Jest Przewodniczącym Kapituły Nagrody im. Aleksandra Bardiniego, laureatem nagród za całokształt twórczości artystycznej: Nagrody Estrady Polskiej „Prometeusz”, Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, Nagrody Miasta Wrocławia, dwukrotnie Nagrody „Fryderyka”.
W 2005 roku został uhonorowany Orderem „Gloria Artis”.
Jerzy Wołosiuk – urodził się w 1981 r. w Lublinie. W roku 2005 ukończył studia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. F. Chopina, w klasie dyrygentury symfoniczno‐operowej prof. Szymona Kawalli
(dyplom z dyrygenckie mistrzowskich Salwarowskiego, Bruno Weila, Kurta Masura i Zoltána Peskó. Był stypendystą Prezydenta Miasta Lublina oraz Ministerstwa Kultury. Dyrygował i współpracował m.in. z Savaria Symphony Orchestra (Węgry), Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej, Orkiestrą
Symfoniczną Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, Radomską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną, Grupą Muzyki Współczesnej „Studio Warszawa”. Jest fundatorem i prezesem Fundacji Operalnia, zajmującej się promocją muzyki klasycznej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki operowej i baletowej.
W latach 2003-2005 prowadził wszystkie zespoły orkiestrowe w swojej macierzystej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Lublinie. W latach 2007‐2008 współpracował z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, prowadząc zajęcia zespołów operowych na Wydziale Wokalno‐Aktorskim. Brał udział w międzynarodowych konkursach dyrygenckich w Orvieto, Spoleto (Włochy) oraz w Madrycie (Hiszpania). W 2010 r. był finalistą Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Dyrygentów Operowych w Spoleto we Włoszech.
Od 2006 roku pracuje w Operze Nova w Bydgoszczy, początkowo jako asystent dyrygenta, a obecnie jako dyrygent. W Operze Nova poprowadził ponad 150 spektakli operowych i baletowych. Z bieżącego repertuaru opery dyryguje spektaklami Barona cygańskiego Straussa, My Fair Lady Loewe/Lernera, Czarodziejskiego fletu Mozarta, Cyrulika sewilskiego Rossiniego, Napoju miłosnego Donizettiego, Trubadura Verdiego oraz baletami Kot w butach Pawłowskiego i Pan Twardowski Różyckiego. W kwietniu 2008 r. przygotował i poprowadził premierę opery baśniowej Jaś i Małgosia Humperdincka, która miała miejsce na inaugurację XV Bydgoskiego Festiwalu Operowego, jako jeden z najmłodszych kierowników muzycznych w polskich teatrach operowych. W 2011 roku sprawował kierownictwo muzyczne premiery baletu Sen nocy letniej do muzyki Mendelssohna, w inscenizacji i choreografii Karola Urbańskiego.
____________________
Fundacja Operalnia powstała w lipcu 2011 roku z inicjatywy dyrygenta Jerzego Wołosiuka. Celem Fundacji jest wspieranie i popularyzowanie szeroko pojętej kultury i sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem form muzyki klasycznej, operowej i taneczno-baletowej. Fundacja Operalnia współpracuje z najwybitniejszymi artystami reprezentującymi różne dziedziny sztuki między innymi: muzykę, film, literaturę, sztuki plastyczne.
Prezesem fundacji jest jej założyciel i fundator – Jerzy Wołosiuk.
Przypis bibliograficzny
Kołakowski, Roman i inni., “MĘŻCZYZNA, KTÓRY POMYLIŁ ŻONĘ Z KAPELUSZEM – przedstawienie operowe,” MÓZG archiwum, Dostęp 5 grudnia 2021, http://archiwum.mozg.art.pl/items/show/668.
Relacje między zasobami

Zasób nie ma zdefiniowanych relacji