Przeskocz do głównej zawartości
Typ
Data
Tytuł
JOHN CAGE YEAR 2012 (odsłona 3) – AUDREY CHEN & GÖTZ ROGGE oraz ANDREA PARKINS
Event Type
koncert
Kolekcja
Etykiety

JOHN CAGE YEAR 2012 (odsłona 3) – AUDREY CHEN & GÖTZ ROGGE oraz ANDREA PARKINS

poszukiwane pamiątki

Opis

Tym razem zobaczymy, znaną mózgowej publiczności, wiolonczelistkę i wokalistkę wykonującą „songbooks” John'a Cage'a w towarzystwie wizualizatora Götz'a Rogge z Berlina oraz znaną z występów z Ellery Eskelinem i Jimem Blackiem, akordeonistkę i pianistkę Andreę Parkins.

2 koncerty
Audrey Chen & Götz Rogge (USA) oraz Andrea Parkins (USA)

Audrey Chen urodziła się w w 1976 roku, w chińsko-amerykańskiej rodzinie badaczy materii, lekarzy i inżynierów żyjącej na przedmieściach Chicago. Odchodząc od rodzinnej tradycji rozpoczęła naukę gry na wiolonczeli w wieku 8 lat, a 3 lata później zaczęła szkolić głos. Po latach ćwiczeń w konserwatorium i zdobyciu dyplomu ze specjalizacji wczesna i nowa muzyka Chen ponownie odstąpiła od tradycji w 2003 roku i rozpoczęła negocjacje z dźwiękiem. Dźięku temu chciała odkryć estetykę szczerą dla samej siebie. Obecnie, dzięki wiolonczeli, głosowi i elektronice analogowej jej muzyka zagłębia się w jej własną wersję opowieści i nielinearnej narracji. Dużą część jej muzyki stanowi improwizacja, a jej podejście do tego jest wyjątkowo osobiste i instynktowne.
Podczas grania, Chen odkrywa związki dźwiękowe i warstwy ręcznie wykonanego analogowego syntezatora, a także korzysta z tradycyjnych i rozszerzonych technik gry na wiolonczeli jak i operowania głosem. Chen stara się połączyć te elementy w jeden ekstatyczny osobisty język.
Ostatnio skupia się głównie na swoich występach solo, ale bierze także udział w wielu wspólnych projektach z muzykami takimi jak: Toshimaru Nakamura, Ko Ishikawa, Tomomi Adachi, Elliott Sharp, Aki Onda, Phill Niblock, Mats Gustafsson, Mazen Kerbaj, Michael Zerang, Le Quan Ninh I wielu innych. Inne projekty, które obecnie współtworzy to: duety z Robertem van Heumenem (Abattoir), Katt Hernandez (Isabel), Nate'm Wooley (Heave and Shudder) i Id M Theft Able. W tym roku Chen planuje trasę koncertową, zarówno solową jak i z dwoma swoimi obecnymi projktami w duecie z Phil'em Minton'em i Kamama z perkusistą Luca Marini. Wyda także dwa albumy: trio z Nate'm Wooley i C. Spender'em Yeh w Monotype (warszawa) oraz duet z Phil'em Minton'em w Subrosa (Bruksela). Najbliższe projekty to współpraca z gitarzystą I kompozytorem Jean-Yves Evrard, nimieckim artystą John'em Bock'iem i dobrze znanym Kronos Quartet.

Götz Rogge, urodzony w Berlinie, pracował jako aktor dla niemieckiego publicznego radia i telewizjii już w wieku lat 7. W trakcie nauki w Nowym Jorku pracował nad filmami dokumentalnymi dotyczącymi współczesnej architektury, tańca, muzyki, a także nad teledyskami. W 1990 roku zwrócił się w kierunku sztuki performance'u, audio-wizualnych instalacji i projekcji scenicznych. Współpracował z bardzo zróżnicowanymi artystami, jak np. tancerz Kim Itoh, muzycy Henry Grimes, Keiji Haino i Sainkho Namtchilak lub grupy teatralne Survival Research Laboratories i Generic Vapeur.
Fotografując Götz posługuje się aparatami otworkowymi o bardzo dużych formatach. Twórczość oraz warsztaty powiodły go do Frankfurtu, Damaszku, Nowego Jorku, Los Angeles i Auroville w Indiach.
Jest także autorem wielu filmów dokumentalnych dotyczących dzieci.
W 2006 roku był kuratorem i dyrektorem artystycznym w wydziale „Wilderness + Art“ dziewiczego lasu Saarbrücken.
Nieustannie pracuje podróżując do najbardziej odległych zakątków świata.

Andrea Parkins pochodzi z Nowego Jorku, jest kompozytorką, artystką dźwięku i instalacji i elektroakustycznym muzykiem. W procesie twórczym wykorzystuje interaktywną elektronikę i zgłębia strategie związane z uporządkowanymi, ale efemerycznymi działaniami. Będąc nierozłącznym działaczem sceny sztuki dźwiękowej i muzyki eksperymentalnej w Nowym Jotku i na świecie, Parkins jest znana szczególnie przez wyjątkowe gestykulacyjne/strukturalne podejście do swojego elektronicznie przetworzonego akordeonu i zindywidualizowane przetwarzanie dźwięku na żywo. Jej elektronika i akordeon podłączony do wzmacniacza Fender tworzą dźwiękową płaszczyznę pełną bujnej harmonii, szumiących konkretnych zakłóceń i narastającego elektronicznego sprzężenia. Parkins tworzy także wielokanałowe instalacje dźwiękowe oraz muzkę dla tańca i filmów.
Przypis bibliograficzny
Chen, Audrey, Rogge, Götz i Parkins, Andrea, “JOHN CAGE YEAR 2012 (odsłona 3) – AUDREY CHEN & GÖTZ ROGGE oraz ANDREA PARKINS,” MÓZG archiwum, Dostęp 18 sierpnia 2022, http://archiwum.mozg.art.pl/items/show/687.
Relacje między zasobami

Zasób nie ma zdefiniowanych relacji