Przeskocz do głównej zawartości
Event Type
koncert
Etykiety

Andy’s Circus (Norwegia)

poszukiwane pamiątki

Opis

Andreas Backer – wokal/kompozycje
Inge W. Breistein – saksofon/elektronika/sample
Kristian Gullåsen – gitary
Maren M. Selvaag – pianino
Jakop Janssønn – perkusja/instrumenty perkusyjne

Kwintet Andy’s Circus dowodzony jest przez kompozytora i autora tekstów, Andreasa Backera. Repertuar zespołu powstaje poprzez interakcje pomiędzy napisanymi przez niego muzyką i słowami, a kameralną, zwartą improwizacją. W subtelnie ekspresyjnych melodiach słychać duży nacisk stawiany na brzmienie oraz rozmaitość muzycznych tekstur, które swoje pochodzenie mają w art-popie, europejskim jazzie, wolnej improwizacji czy contemporary classical. W zharmonizowanych z muzyką słowach słychać skupienie nad codziennością i życiowymi doświadczeniami. Pod nazwą Andreas Backer Trio zespół w 2009 roku wydał album zatytułowany „Like The Music Is Not There” (SABMusic / MusikkLosen, 2009), który spotkał się z dobrymi ocenami krytyków. Poszczególni muzycy zespołu mają na koncie wspólpracę z takimi światowymi mistrzami jak Tomasz Stańko, Richard Bona i Cyro Baptista, oraz nie mniej głośnymi nazwiskami jazzmanów skandynawskich takimi jak na przykład Raymond Strid (Szwecja), Morten Abel (Norwegia), Fredrik Ljungkvist (Szwecja), Arve Henriksen (Norwegia), Eivind Aarseth (Norwegia), Karl Seglem (Norwegia), David Stackenäs (Szwecja), Frode Gjerstad (Norwegia), Kosmonavt (Norwegia)

STRONA ZESPOŁU

Andreas Backer & ndash; urodzony w Oslo w 1981 roku; przygodę z muzyką zaczął od grania na trąbce, którego naukę, wraz z całościową edukacją muzyczną pobierał w liceum muzycznym Foss videregående, oraz w Toneheim Folkehøgskole w norweskim mieście Hamar. W wieku lat 22 zdecydował się zarzucić trąbkę i skupić na nauce śpiewu, którą kontynuował do 2010 roku, kiedy to został magistrem wokalistyki, improwizacji i kompozycji sztokholmskiej Royal Academy of Music. Jako wokalista, kompozytor, autor tekstów, pianista, producent i aranżer pracował ze składami takimi jak Andreas Backer Trio, Ester & Andreas, Backer/Karlsson duo, Björn Berg Borg, Kammerkoret NOVA. Komponwał i aranżował muzykę dla różnego typu zespołów smyczkowych, dętych, big-bandów a także składów mieszanych. Miał też okazję grać w towarzystwie muzyków takich jak: Raymond Strid (SE), Henrik Olsson (SE), Daniel Karlsson (SE), Alexander Zethson (SE), Fredrik Ljungkvist (SE), Erik Carlsson (SE), Heidi Skjerve Quintet (NO), Tor Yttredal (NO), Wayne Brasel (US/NO), Svein Folkvord (NO), Stein Inge Brækhus (NO), Bjergsted Jazzensemble with Frode Alnæs (NO), Johan Arrias (SE), Ståle Solberg (NO), Ville Bromander (SE) i wieloma innymi.
Inge W. Breistein (ur. 1983 w Bergen) – saksofonista, kompozytor i producent; od 2004 roku mieszka w Stavanger, gdzie uzyskał tytuł licencjata w Instytucie Muzyki i Tańca tamtejszego Uniwersytetu. Studiował także produkcję, aranż i kompozycję, obecnie zaś jest w trakcie studiów magisterskich z zakresu improwizacji. Od początku pobytu w Stavanger aktywnie udziela się na niwie tamtejszej młodej sceny muzycznej. Jako muzyk sporej liczby składów i projektów, uczestniczył w wielu trasach, tak w kraju jak i za granicą, dając się rozpoznać jako bardzo sprawny saksofonista o dużym zmyśle improwizatorskim. Poza grą na saksofonie zajmuje się także produkcją muzyki wielu korzystających z elektroniki gatunków (włącznie z hip-hopem). Ma na swoim koncie współuczestnictwo w nagraniu kilku albumów muzycznych. Gra w skłądach takich jak Cirrus, Egg3, Konrad!, Extended Corner oraz Andreas Backer Trio / Quartet / Quintet.
Kristian Gull&aringsen – studiował edukację muzyczną i gitarę jazzową na Uniwesytecie w
Stavanger oraz jazz na Uniwesytecie w Bergen. Nauczyciel muzyki w Stavanger School of Culture, Sandnes School of Culture i wielu innych. Współpracuje z wieloma zespołami z Oslo, Stavanger i Bergen grając modern jazz, rocka, soul, funk, hip-hop oraz wolną improwizację. Występował min. z Andreas Backer Trio / Brothers from Different Mothers / Glass Bead Game, Babe Rawlins, Kinny and Horne, Bobby Hughes, Molo Africa, Milo , Freakshow, Norges Lover, Malt Dasslökt & Cyro Baptista / Frode Alnæs z Bjergsted Jazz Ensemble. Ma na koncie występy na festiwalach MaiJazz, Bylarm, Nattjazz, Bergen Fest, Melkevik Festival, Chicago Jazz Forum and National Jazz Scene, oraz w różnych innych lokalizacjach w Skandynawi i Europie.
Maren M. Selvaag – mieszkająca w Nowym Jorku pianistka i kompozytorka jazzowa o
szerokich zainteresowaniach muzyką kreatywną i i mprowizowaną. Obecnie w trakcie pracy nad uzyskaniem tytułu magistra fortepianu jazzowego Norwegian Academy of Music. Chwalona za duży talent do tworzenia oryginalnych kompozycji, już w 2009 roku miała okazję pojawić się w kilku notkach prasowych, określana jako highlight festiwalu Dølajazz Lillehammer Jazzfestival, gdzie grała w trio z saksofonistą Karlem Seglemem i perkusistą Erlandem Dahlenem. Ma za sobą występy w wielu krajach Europy, a także w Kanadzie, USA, Indiach i Afryce Południowej. Współtworzy organizację International Network of Female Instrumentalists (INFI), która inspiruje i wspomaga kobiety-instrumentalistki z krajów trzeciego świata. W 2011 wraz z międzynarodowym zespołem kompozytorów Sound Circus wydała swój debiutancki album „Raise The Curtain”.
Jakop Janssønn – jeden z najbardziej obiecujących młodych muzyków jazzowej sceny w Norwegii, a już z pewnością najbardziej wzięty jej perkusista. Integralną częścią jego
perkusyjnego instrumentarium jest elektronika. Studiował jazz i edukację muzyczną w
Toneheim Folkehøgskole oraz Norwegian Academy Of Music, w której obecnie uczęszcza do klasy kompozycji i aranżu. Mieszka w Oslo, gdzie współpracuje z różnymi muzycznymi składami. Na swej artystycznej drodze miał okazję grać między innymi z muzykami takimi jak: Tomasz Stańko, Eivind Aarset, André Peterson, Eirik Hegdal, Jørn Øien, Priit ¨Julm¨ Juurmann, Finn Sletten, Bjørn Klakegg, Arve Henriksen, Karin Krogh, Thomas Strønen, Bjørn Kjellemyr, Morten Halle, Peedu Kaas, Erik Johannessen, Joe Lovano, Børge Petersen-Øverleir, Hallvard Kausland, Lars Jansson and Bjørn Vidar Solli.
Przypis bibliograficzny
Backer, Andreas i inni., “Andy’s Circus (Norwegia),” MÓZG archiwum, Dostęp 2 kwietnia 2020, http://archiwum.mozg.art.pl/items/show/724.
Relacje między zasobami

Zasób nie ma zdefiniowanych relacji