Przeskocz do głównej zawartości
Event Type
koncert
Etykiety

THE CYCLISTS

THE CYCLISTS

Opis

Grupa powstała w Bydgoszczy, latem 2006 roku.
Pierwotnie jako trio:
Daniel Mackiewicz – pianino Rhodes, Student 106
Jacek Buhl – perkusja, perkusjonalia
Wojciech Woźniak – bas
Po paru miesiącach wzbogaciła się o:
DJ Grzana – sampler, adaptery
Punktem wyjścia zespołu była idea grania muzyki improwizowanej, uzyskanie harmonii i jedności w strumieniach wydobywanych dźwięków.
Od momentu, kiedy zespół zaczął rejestrować improwizowane sesje okazało się, że są tam ukryte gotowe piosenki, z tematami, melodiami, pomysłami aranżacyjnymi.
W czerwcu 2007 roku, podczas 3 dni spędzonych w szubińskim studio Electric Eye Cykliści zarejestrowali muzykę na wydaną jesienią tegoż roku, debiutancką płytę zatytułowaną ‘Gymnastics’.
Muzyka zawarta na płycie to połączenie energetycznego rytmu podpieranego skreczami i samplami, pulsującym basem i mnogością hipnotycznych melodii niepozwalających nikomu przejść obojętnie.
Koncerty zespołu wzbogacone o element improwizacji rozrastają się do długich, nieskrępowanych kolaży dźwiękowych.
Zespół zagrał koncerty klubowe, festiwalowe, przez długi czas współpracował z Galerią BWA w Bydgoszczy ilustrując muzyką performance’y, wernisaże, opracowywał muzykę do filmów i bajek niemych.
Obecnie grupa pracuje nad materiałem z wierszami Juliana Tuwima.
„The Cyclist balansuje na styku improwizacji i rysów kompozycyjnych, opartych czy to na sekcji rytmicznej, czy na temacie instrumentów klawiszowych. W fantastycznie swobodny i absorbujący sposób penetruje przestrzenie rozpościerające się pomiędzy wyraźnymi, wciągającymi groove’ami (tych jest na „Gymnastics” co niemiara), zwiewnymi tematami klawiszy (vide uroczy francuski temat klawiszy z samplami wokali w utworze Paryżanka), dozą psychodelii oraz free jazzowymi spięciami, zaburzającymi jasny i pogodny nastrój, w jaki słuchacz chętnie wpada dzięki pulsującym, funkującym numerom. Spozierające spod dźwięków zróżnicowanie doświadczeń członków zespołu, od rockowo/nowofalowych po jazzowe oraz podlanie tej dynamicznej muzyki gęstym sosem skreczów, nasuwa skojarzenia z nieśmiertelnym „Combustication” Medeski, Martin & Wood. Co jest tylko i wyłącznie komplementem.”
(Piotr Lewandowski – PopUp)
Przypis bibliograficzny
Mackiewicz, Daniel i inni., “THE CYCLISTS ,” MÓZG archiwum, Dostęp 16 października 2021, http://archiwum.mozg.art.pl/items/show/735.
Relacje między zasobami

Zasób nie ma zdefiniowanych relacji