Przeskocz do głównej zawartości

Elżbieta Jabłońska

Elżbieta Jabłońska
Elżbieta Jabłońska, 2012  (fot. ZbyZiel )

Opis

(ur. 1970 w Olsztynie) – artystka zajmująca się malarstwem, rysunkiem, grafiką, fotografią, działaniem performance i sztuką instalacji. Mieszka i tworzy w Kozielcu. Ma syna Antoniego (1997). Jest wdową po Jacku Majewskim.

Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w którym naukę zakończyła w 1995 broniąc dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Lecha Kiljańskiego. Od 1996 roku pracuje jako asystentka w Zakładzie Rysunku UMK w Toruniu. Obecnie jest doktorem.

Jako animatorka kultury związana była z bydgoskim klubem Mózg, współpracowała z toruńską Galerią Rusz. Zajmuje się głównie instalacją i performance, a jej twórczość jest przede wszystkim ironicznym komentarzem do sytuacji i statusu kobiet w Polsce oraz refleksją dotyczącą wykluczenia społecznego. Realizacje Jabłońskiej, zabarwione humorem i dystansem, dalekie są od publicystyki i demagogii właściwej często tzw. „sztuce zaangażowanej”. Artystka po prostu pomaga dostrzec to, co zazwyczaj niewidoczne, skrywane, trudne do zaakceptowania w społeczeństwie. Najbardziej znaną realizacją jest autoportret artystki siedzącej w kuchni, w stroju Supermana, we właściwej dla religijnych przedstawień pozie Maryi z dzieciątkiem – tu z synem Antkiem na kolanach. Praca ta jako Gry domowe w 2002 roku była prezentowana w ramach Galerii Zewnętrznej AMS na 400 bilboardach w największych miastach Polski. Plakat ten z jednej strony jest ironicznym komentarzem do sytuacji kobiet w Polsce – wskazaniem na ich przypisanie do sfery prywatnej, domowej, wynikającego z ich fizjologii macierzyństwa, a z drugiej – dowartościowaniem, tego co zmarginalizowane. Artystka wskazuje tu także, na mitologizację kobiecych cnót, niemożność sprostania im w rzeczywistości. Jako Superman Kobieta staje się bohaterką dnia codziennego, ma szansę zbliżenia się do ideału łączącego cechy tzw. męskie, te bardziej poważane w społeczeństwie, z tzw. kobiecymi, których wartość jest umniejszana. Równolegle do plakatu powstał także projekt Supermatka (2002) – cykl trzech autoportretów: w kostiumach Batmana, Spidermana i Supermana, ulubionych fikcyjnych postaci Antka, usytuowanych kolejno w kuchni, przedpokoju i pokoju mieszkania artystki. Praca ta pokazywana była jako instalacja złożona z ustawionych przestrzennie wielkoformatowych wydruków połączonych z rodzajem placu zabaw-świetlicy dla dzieci. Drugą bardzo znaną realizacją Jabłońskiej jest performance Przez żołądek do serca, czyli publiczne gotowanie dla zgromadzonych. Po raz pierwszy akcja została wykonana w 1999 roku w łódzkim klubie Forum Fabrikum, i od tamtej pory kilkakrotnie powtórzono ją, zmieniając nieco scenariusz zależnie od okoliczności. Artystka dużą wagę przywiązuje do możliwości spotkania, wspólnego spędzenia czasu, a nie produkcji kolejnych obiektów – otaczanych kultem dzieł. Do najciekawszych realizacji należą na pewno spotkanie z bezdomnymi i wspólne wykonanie z nimi kwiatów z papieru (za co panowie otrzymali stosowne honoraria), które potem rozdawane były 8 marca na ulicach Krakowa (w ramach „Święta Kobiet”, 2004), czy zorganizowanie dla samotnych matek i ich dzieci specjalnego oprowadzania po kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Narodowego w Krakowie (2006).


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/El%C5%BCbieta_Jab%C5%82o%C5%84ska

W archiwum

2014-11-06 - X MÓZG FESTIVAL (Warszawa) - pierwszy dzień festiwalu
2014-03-29 - XX URODZINY MÓZGU
1998-06-04 - Elżbieta Jabłońska "Matka Polka Prezentuje - cz. 1: Kiedy Antek Śpi" - wystawa
Przypis bibliograficzny
Jabłońska, Elżbieta, “Elżbieta Jabłońska,” MÓZG archiwum, Dostęp 5 sierpnia 2021, https://archiwum.mozg.art.pl/items/show/2607.
Relacje między zasobami

Zasób nie ma zdefiniowanych relacji