Przeskocz do głównej zawartości
Typ
Data
Tytuł
Paula i Karol
Event Type
koncert
Etykiety

Paula i Karol

poszukiwane pamiątki

Opis

Zespół „Paula i Karol” został powołany przez Paulę Bialską (doktorantkę studiów w Lancaster,UK,pracownika Wydziału Socjologii UW)
i Karola Strzemiecznego (muzyka,socjologa,aktywistę) w 2009 roku.
Grupa powstała przede wszystkim zjednego konkretnego powodu –Paula i Karol chcieli podzielić się zpubliką swoim podejściem
dotworzenia i prezentowania muzyki.Zaczęli grać,korzystając wyłącznie zakustycznych instrumentów bez nagłośnienia (gitara,skrzypce, glockenspiel,stare klawisze firmy Casio). Później, przez ponad pół roku grali wrozszerzonym składzie, zodpowiedzialnym m.in. zanagranie EPki, Igorem Nikiforowem (członkiem zespołu Stwory), który wzbogacił dotychczasowe instrumentarium duetu omelodyjkę, harmonium
i perkusję. Dziś,choć oboje stanowią trzon grupy,nie ograniczają swojego brzmienia i zapraszą do współpracy różnych muzyków:
wspomnianego już Igora Nikiforowa (melodyjka,harmonium i perkusja), Zochę Moretti (bass,skrzypce,melodyjka,keyboards), Staszka Wróbla (perkusja,kontrabas), Krzyśka Pożarskiego (bass) i wielu innych.
„Paula i Karol”grają koncerty nie tylko w klubach i galeriach jak Plan B,Café Kulturalna,Obiekt Znaleziony,OSiR,Studio Melon, Kontener Atr i wiele innych, ale także wmiejscach zupełnie nietypowych – na ulicach, w parkach, a nawet w prywatnych mieszkaniach, gdzie bezpośrednia interakcja zpublicznością zawsze wytwarza atmosferę wspólnego artystycznego przedsięwzięcia.
Wystąpili prawie na wszystkich ważnych polskich festiwalach lata 2010r., jak: Open’er Festival, OFF Festivaj, Jarocin Festival, czy Smooth Festival. Pokochała ich także zagraniczna publika, o czym przekonali się podczas występu na niemieckim Fusion Festival, czy koncertu w Rejkiawiku w ramach akcji sztuki współczesnej. Wystąpili jako support przed amerykańskim zespołem Beirut czy kanadyjką Basią Bulat.

Ich występy to zawsze bezpośredni kontakt ze słuchaczami. Każdy, kto zdecyduje się ich posłuchać, może liczyć nasolidną dawkę niezależnego popu wciekawych aranżacjach zpogranicza alt country i miejskiego folku. Twórczość grupy najbliższa jest takim współczesnym gatunkom muzycznym jak indie folk i alt country. Paula i Karol są prekursorami tego typu muzyki w Polsce. Możnapokusić się o stwierdzenie, że jak dotychczas – jedynymi. Inspirują się zespołami jak Noah and the Whale, Coco Rosie, Arcade Fire, Great Lake Swimmers czy The Decemberists.

www.myspace.com/paulaikarol
Przypis bibliograficzny
Bialska, Paula i Strzemieczny, Karol, “Paula i Karol,” MÓZG archiwum, Dostęp 1 sierpnia 2021, https://archiwum.mozg.art.pl/items/show/528.
Relacje między zasobami

Zasób nie ma zdefiniowanych relacji