Przeskocz do głównej zawartości
Typ
Tytuł
arhythmic brain – mazzoll/janicki/janicki – koncert/nagranie
Event Type
koncert
Etykiety

arhythmic brain – mazzoll/janicki/janicki – koncert/nagranie

poszukiwane pamiątki

Opis

Zespół „Arhythmic Brain“ powstał wiele lat temu. Tworzyli go: Mazzoll, Sławek Janicki oraz Jacek Majewski.
Był to, można powiedzieć, odłam grupy Mazzoll & Arhythmic Perfection.
Jak kiedyś pisano, zespół powołany został, aby realizować radykalną, bezkompromisową wersję idei arytmicznej perfekcji.
Zespół wydał jedną płytę w roku 2003, pod tytułem „from the beginning to the end“.
Po śmierci Majewskiego Mazzoll spotkał się na scenie z Janickim tylko raz, podczas 5th Mózg Festival, gdzie wystąpili w towarzystwie Jona Dobie, Krisa Wandersa oraz perkusisty Qby Janickiego, który jako dziecko obcował niemal na codzień z dźwiękami generowanymi przez Mazzolla, Jacka oraz swego ojca.
Koncert ten rozpoczął utwór „Kocham was“, który zagrany został w trio Mazzoll/Janicki/Janicki i był niejako dokończeniem melodii zczętej w tym składzie podczas pogrzebu Jacka w w październiku 2006.
Festiwalowe wykonanie utworu stało się impulsem do myślenia, że trio w tym składzie może kontynuować idee „Arthythmic Brain“.
Myśl o nagraniu płyty studyjnej pojawiła się kilka tygodni temu i wzbudziła w muzykach wiele entuzjazmu.
W połowie lutego odbędzie się studyjna sesja nagraniowa, a 25.02.2011 zagrany zostanie koncert, który rejestrowany będzie z myślą o wydawnictwie audio-wizualnym.

Mile widziana będzie uważna publiczność. Zapraszamy zatem serdecznie 25 lutego o godz. 21:00

Mazzoll (Gdańsk) – klarnety

Polski klarnecista urodzony w 1968 roku w Gdańsku. Zainspirowany dziełami takich polskich kompozytorów jak Lutosławski i Gorecki, grę na klarnecie rozpoczął w wieku lat ośmiu. Założyciel i lider kilku grup muzycznych. Kompozytor muzyki filmowej i teatralnej, kreator teorii „arytmicznej perfekcji”. Jego muzyka, często klasyfikowana jako ‘Nowa Muzyka Improwizowana’, bada nieznane terytoria harmonii, rytmu i melodii. Muzyczne poszukiwania artysty obejmują ‘trash jazz’, ‘freak ballads’ i ‘cage songs’. Takie zderzenie rozmaitych energii dźwiękowych wytwarza unikalną atmosferę podczas każdego występu.
Mazzoll wierzy, że zarówno precyzyjna interpretacja jak i przypadkowość są równowartościowymi czynnikami w tworzeniu muzyki. Dlatego też idea „arytmicznej perfekcji” nie ma nic wspólnego z chaosem; nie jest ona zaprzeczeniem rytmu, czy harmonii, ale składową częścią muzyki, której jeszcze nie ogarniamy ani nie zauważamy. Przy zapisach nutowych Mazzoll używa diagramów.
Jako artysta bierze udział w wielu występach I wydarzeniach muzycznych. Przykładem jest ‘Diffusion Ensemble”, które założył razem z Robertem Knuth’em- formacja, która gromadzi rozmaitych artystów performerów i improwizatorów. W ciągu ostatnich kilku lat, ‘Diffusion Ensemble’ wystąpiło w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie, ‘Petri Kirche’ w Leipzig, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Galerii ‘Inner Spaces’ w Poznaniu, Muzeum Olsztyńskim oraz ‘Kunstraum Schwimbad’ w Dusseldorfie.
Warsztaty prowadzone przez Mazzolla, Knuth’a I ‘Diffusion Ensemble’ cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Powszechne występy, ćwiczenia, przemowy, wymiana myśli i idei otworzyły nową przestrzeń dla artystycznych i para-artystycznych horyzontów, możliwości kreacji i samo-kracji dla słuchaczy.

W trakcie swej kariery muzycznej Mazoll grał z najlepszymi polskimi, europejskimi I amerykańskimi muzykami rockowymi I jazzowymi- z takimi gwiazdami jak Django Bates, Alfred Harth, Lasse Lindgren, Vytas Labutis, Peter Weniger, Bill Laswell, Per Goidschmidt, Jan Bengston, NIls Landgren, Kjeld Ipsen, Axel Windfeid, Tomasz Stańko, Lars Danielsson, , Andy Lumpp, Jeffrey Morgan, Josh Roseman, Tony Oxley, Peter Brotzmann, Marcin Krzyzanowski, Stein Erik Tafjord, Fred Frith, Mark Stewart, Jon Dobie, Jukka Perko, Peter Kowald, Olga Szwajgier, Asaf Sirkis, Anthony Coleman, Elliot Sharp. W roku 1999 zagrał na ‘Warsaw Summer Jazz Days’ razem z John’em Zorn’em, Mendeski Martin’em i Wordem oraz Pharoah Anders, zaś na tym samym festiwalu w 2000 roku wystąpił jako gość japońskiej formacji ‘Altered States’ wraz z Kazuhisa Uchihasi. Grał też jako ‘support’ dla grupy ‘U3’ i Jamesa Brown’a. W listopadzie 2005 roku Mazzoll wystąpił z Gendos’em i Sainkho Namtchylak jako ich gość specjalny.
Opierając się na unikalnych kompozycjach i skali Mazzolla, zespół nie tylko wchodzi na grunt eksperymentalny, ale czasem sięga na krańce gmatwaniny, kreując wciąż nieznany amalgamat muzycznych wizji i ich odcieni.
Mimo to, grupa nie jest eklektyczną fuzją różnych stylów. ‘Mazzoll & Arythmic Perfection’ tworzy muzykę bardzo łatwo rozpoznawalną, którą można by porównać do niektórych istniejących tendencji jak na przykład (bazując na wykonaniu melodycznym): ‘trash jazz’, ‘acoustic techno’, ‘ freak ballads’, ‘cage songs’, ‘freak rock’, ‘ new city folk’, prezentując w ten sposób wolnośc interpretacji pośród granicami bogatej biografii dźwięków Mazzoll’a.
Obecnie Mazzoll sprawuje funkcje ‘Art. Manager’a’ artystycznego składu Festiwalu Gdańskiego, gra z młodym polskim zespołem ‘Plazmatikon’, a ostatnio rozpoczął nagrania do solowego albumu oraz albumu poświęconego Bruce’owi Lee.

Sławek Janicki (Sydney/Bydgoszcz) – kontrabas

Janicki zaczynał swoją działalność sceniczna na początku lat 80, występując w wielu składach, które często odbywały tylko jeden koncert.
Później stał się członkiem znanego w tamtym czasie w kręgach niezależnych, zespołu „Henryk Brodaty”. Zespół koncertował głównie w osiedlowych domach kultury.
W roku 1992 Janicki uczestniczył czynnie w tworzeniu pierwszego w Bydgoszczy i jednego z pierwszych w Polsce niezależnie działającego klubu „Trytony”. W klubie tym powstaje trio o nazwie „Trytony”, które w roku 1992 nagrywa swoją pierwszą płytę „Tańce Bydgoskie”.
W roku 1994 Janicki, wraz z Jackiem Majewskim otwiera Fabrykę Rzeźb Gadających ze Sobą „Mózg” – miejsce, które podczas 15 letniej już działalności stało się znane na całym świecie, jako miejsce promujące sztukę współczesną, w szczególności muzykę.
W „Mózgu” Janicki współtworzy kolejne składy: „Mazzoll&Arhythmic Perfection”, Arthythmic Brain”, „Pieces of Brain”, które nagrywają kolejne, unikalne płyty, a także koncertują w wielu krajach Europy.
Janicki współpracuje z wieloma artystami, którzy pojawiają się z upływem czasu w „Mózgu”: Kazik Staszewski, Jon Dobie, Karoline Crabel, Wojciech Zamiara, Grzegorz Pleszyński i wielu innych.
W roku 1999 rozpoczyna współprace ze światowej sławy tubistą Zdzisławem Piernikiem. Współpraca ta owocuje koncertami w Polsce, Holandii, Niemczech oraz na Węgrzech, a także filmem z koncertu w „Mózgu”, emitowanym w TV Kultura.
W roku 2001 Janicki po raz pierwszy wyjeżdża do Australii, gdzie zostaje rezydentem Casula Power House w Sydney i wraz z Grzegorzem Pleszyńskim tworzy spektakl w którym, oprócz autorów, bierze udział 4 kontrabasistów.
Po Sydney Janicki wyjeżdża do centralnej Australii, gdzie w żyje przez kilka miesięcy w komunie aborygeńskiej, gdzie, na zamówienie miejscowych władz, tworzy swój pierwszy film dokumentalny „The sound of a few places”.
Od tej pory dzieli swój czas i prace pomiędzy Polską i Australią. Gra koncerty na festiwalach w Europie, a także w Sydney i Melburne.
W „Mózgu” zajmuje się wciąż organizacją pracy klubu, ale również filmowaniem koncertów. Realizuje koncerty takich wykonawców jak: „Tworzywo Sztuczne”, „Pogodno”, „Zion Train”, Jojo Myer, Zdzisław Piernik, Bogusław Schaeffer , Fred Fruth, Joey Baronn, Th Hub, Billy bang, Wiliam parker, Ellery Eskelin i wielu innych.
W roku 2004 staje na czele Stowarzyszenia Artystycznego „Mózg”, które stawia sobie za cel doprowadzanie do działań artystów z różnych kręgów kulturowych, mających na celu poznanie człowieka, miejsce jednostki ludzkiej w świecie.
W 2005 Janicki rozpoczyna współpracę z pierwszym polskim programem kulturalnym TVP Kultura. Do tej pory wyprodukował dla tej stacji 15 programów pod tytułem „Kawałki Mózgu“, a także serię koncertów takich wykonawców jak Zdzisław Piernik, Peter Brotzmann, Jon Dobie, Mazzoll, William Parker, Billy Bang, Audrey Chen, Clayton Yhomas i wielu innych. Wyprodukował także 15 odcinków „Notesu Kulturalnego dla TVP3.

Qba Janicki [Bydgoszcz/Kraków] – Urodzony 6 Lutego w Bydgoszczy. Naukę gry na perkusji rozpoczął w wieku lat czterech. W wieku lat piętnastu zaczął używać elektroniki. Od najmłodszych lat miał okazję grać z wieloma muzykami odbywającymi próby w bydgoskim klubie „MÓZG”. W wieku lat jedenastu rozpoczął naukę w klasie perkusji Mirosława Żyty w PZSM im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Po 13 latach ćwiczenia, głównie w samotności, oraz poszukiwania własnych technik oraz brzmień zaczął występować publicznie. W roku 2008 został stundetem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie perkusji Stanisława Welanyka. W roku 2009 rozpoczął studia na kierunku perkusja i instrumenty perkusyjne w katedrze muzyki współczesnej i jazzu na tej samej uczelni. Jego główną teorią w graniu muzyki jest to, aby grać dźwięki, które czynią cię szczęśliwym bez względu na gatunek muzyczny. Swoje korzenie znajduje w tradycyjnej muzyce perkusyjnej, klasycznej i improwizowanej, jednak uprawia także takie gatunki jak: rock, electronic, psycho, emo, total tomato grind punk, jazz core, progressive vegetarian grind core, mutantic harmonic death easy listening christian rap oraz wiele innych. Jak dotąd występował z takimi artystami i zespołami jak: Sławomir Janicki, Tomasz Pawlicki, Tomasz Glazik, Jon Dobie, Mazzoll, Risa Takita, Adam Simmons, Patryk Węclawek, Rafał Gorzycki, Kris Wanders, Tomasz Gwinciński, Anthony Pateras, Jacek Majewski, Artur Maćkowiak, Jacek Buhl, Tom Fryer, Joanna Duda, Marek Pospieszalski, Wojtek Mazolewski, Andy Sugg, Joanna Charchan, Maciej Szymborski, Andrzej Przybielski, Sławomir Szudrowicz, Sinfonietta Cracovia, Orkiestry Symfoniczne Filharmonii Pomorskiej, Krakowskiej i Toruńskiej, Dawid Fortuna, Grzegorz Pleszyński, Mateusz Walerian, Wojciech Jachna, Wojciech Zamiara, The Ślub, popo, StalagMit, Wacław Węgrzyn i wieloma innymi.
Przypis bibliograficzny
Mazzoll, Jerzy, Janicki, Sławek i Janicki, Qba, “arhythmic brain – mazzoll/janicki/janicki – koncert/nagranie,” MÓZG archiwum, Dostęp 18 września 2021, https://archiwum.mozg.art.pl/items/show/535.
Relacje między zasobami

Zasób nie ma zdefiniowanych relacji