Przeskocz do głównej zawartości
Event Type
teatr
Kolekcja
Etykiety

Teatr Krzyk – spektakl „Wydech”

poszukiwane pamiątki

Opis

Teatr Krzyk
Teatr Krzyk – polski teatr alternatywny, założony w 2002 roku w Maszewie przez Marka Kościółka, byłego aktora Teatru Brama i absolwenta Akademii w Gardzienicach, który jest kierownikiem teatru i reżyserem spektakli. Utworzony w maszewskim Ośrodku Kultury i Sportu, od roku 2007 działa niezależnie jako stowarzyszenie teatralne. Od 2006 roku pracuje w pomieszczeniach po dawnej kotłowni (tzw. Kotłoffnia), w 2008 gruntownie wyremontowanej. Animator kultury w gminie Maszewo, organizuje zajęcia warsztatowe i dydaktyczne. Organizator licznych akcji happeningowych (Razem ’89), projektów społecznych (Aktywny senior w Gminie Maszewo) i wymian międzynarodowych (Bez kontrastów, Odkorzenianie). Gospodarz organizowanych w Maszewie festiwali: Ogólnopolskiej Biesiady Teatralnej Wejrzenia (od 2006) i Ogólnopolskich Spotkań Młodego Teatru „Krzykowisko” (od 2009).

Spektakl
„Wydech”
Reżyseria: Marek Kościółek
Scenariusz: Marek Kościółek
Wykorzystane fragmenty muzyczne:
Słowa – Piotr Borkowski, B. Leśmian, muzyka: J. Satanowski, R. J. Bielak, wykonanie – Marta Andrzejczak
oraz jeden utwór zespołu Metallica
Występują: Marta Ciosek, Roksana Kupska, Mateusz Zadala oraz Michał Kropa
Info o spektaklu:
Wydech to wydech o OJCOSTWIE – jego tęsknocie oraz lęku przed własnym ojcostwem. To próba wydechu o SIECI, której coraz bardziej się poddajemy.
Wydech” to kolejny po „Głosach” i „Szeptach” krzyk młodości teatru Marka Kościółka. Piątka nastoletnich wykonawców w mieszanej konwencji gry, zabawy, przy wykorzystaniu czata, czy rozmowy poprzez komunikator gadu-gadu próbuje nawiązać kontakt z otaczającym światem i z wielkim nieobecnym – ojcem. Kościółek tym razem nie szukał tematu w publicystyce, jak w poprzednich spektaklach – znalazł go w sytuacji rodzinnej wykonawców przedstawienia. Ponownie Teatr Krzyk wywołuje silne emocje. Zaskakuje płynne połączenie komizmu i powagi oraz bardzo trudne zadania aktorskie, jakie reżyser dał debiutantom (widzowie usytuowani są dookoła sceny – grający przez cały czas są obecni i wszystkie kwestie wypowiadają bezpośrednio do widzów). Nagrodzono autentyzm, odwagę oraz umiejętności mówienia o ważnych, osobistych problemach językiem teatru.
„Udane Windowisko: wraca wiara w festiwal”
Łukasz Rudziński
Przypis bibliograficzny
Kościółek, Marek i inni., “Teatr Krzyk – spektakl „Wydech”,” MÓZG archiwum, Dostęp 26 października 2021, https://archiwum.mozg.art.pl/items/show/611.
Relacje między zasobami

Zasób nie ma zdefiniowanych relacji