Przeskocz do głównej zawartości
Typ
Data
Tytuł
Bydgoska Orkiestra Muzyki Współczesnej - koncert
Etykiety

Bydgoska Orkiestra Muzyki Współczesnej - koncert

Bydgoska Orkiestra Muzyki Współczesnej - koncert

Opis

Dariusz Kubicki
Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W trakcie studiów kształcił się w klasie prof. Zbigniewa Bargielskiego (kompozycja) oraz prof. Jerzego Kaszuby (akordeon). Pisze muzykę na nietypowe instrumenty takie jak wiertarka, wyrzynarka lub małe dudy szkockie, utwory z użyciem elektroniki oraz kompozycje elektroakustyczne. Tworzy również muzykę chóralną i orkiestrową, którą często wzbogaca o live electronics. Poczesne miejsce w twórczości kompozytora zajmuje muzyka pisana na akordeon. W swoich utworach wykorzystuje zaawansowane metody matematyczne i programistyczne, które pomagają mu w rozwiązywaniu „aleatorycznych łamigłówek” oraz pozwalają stworzyć interaktywne oprogramowanie dla partii live electronics. Jego muzyka wykonywana była m.in. na Festiwalu Muzyki Krajów Nadbałtyckich PROBALTICA, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Brnie oraz na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach akordeonowych.

Michał Dobrzyński
W 2005 roku ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie w klasie Zbigniewa Bargielskiego i Marka Jasińskiego. W 2008 ukończył Studium Doktoranckie Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Kształcił się u takich twórców jak Anders Hillborg, Luca Francesconi, Marco Stroppa, Ivan Fedele, Horatiu Radulescu, Lidia Zielińska, David Dramm, Fabian Panisello, Hugues Doufort, Andrea Talmelli, Maurizio Ferrari. Został wyłoniony przez Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Góreckiego do prestiżowego programu „Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi”. Współpracował z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Śląską Orkiestrą Kameralną, Chórem Schola Cantorum Posnaniensis, Orkiestrą AUKSO pod dyr. Marka Mosia, zespołem KWADROFONIK, Bartłomiejem Niziołem, Urszulą Kryger, Isabelle Cottet, Yuko Mine. We wrześniu 2012 roku wydał płytę „Expression”, która zawiera jego kompozycję Iluminacje-concerto-notturno. W maju 2013 roku wydał kolejną płytę zawierającą II kwartet smyczkowy „Orestes”. Jego twórczość była prezentowana na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Festiwalu Prawykonań w Katowicach – Polska Muzyka Najnowsza oraz Instituto Musicale Pareggiato „Achille Peri” w Reggio Emilia. W 2006 roku zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy.Pełni funkcję kierownika Międzywydziałowego Studium Muzyki Współczesnej w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Tworzy również muzykę teatralną we współpracy z Pawłem Łysakiem (Teatr Polski Bydgoszcz) i filmową we współpracy z Mistrzowską Szkołą Reżyserską Andrzeja Wajdy.

Adam Kośmieja
Adam Kośmieja ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Naukę kontynuował na Manhattan School of Music, gdzie otrzymał pełne stypendium im. Harolda i Helen Schonberg. Trzykrotnie otrzymał wyróżnienie dziekańskie za osiągnięcia w nauce. Adam Kośmieja uczestniczył w klasach mistrzowskich Gary’ego Graffman'a, Gilbert'a Kalish'a, Kirill'a Gernstein'a, Lang Lang'a, Diny Yoffe, Eugen'a Indjic'a, Janusza Olejniczaka, a także pobierał dodatkowe lekcje u Arie Vardi'ego, Dmitrij'a Bashkirov'a, Earl'a Wild'a, David'a Dubal'a. Dodatkowo uczył się kompozycji u J. Mark'a Stambaugh'a. Koncertował w kraju i za granicą w USA (Gilmore Music Festival, Nowy Jork: Weill Recital Hall w Carnegie Hall, Yamaha Concert Artist's Hall; Los Angeles, San Diego, Chicago), Japonii, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Finlandii. Jego repertuar obejmuje dzieła od baroku aż po muzykę współczesną i eksperymentalną, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki XX wieku. Obecnie Adam Kośmieja pracuje nad rewitalizacją ostatniego dzieła K. Serockiego - "Pianophonie na fortepian, elektroniczne przetworzenie dźwięku i orkiestrę". Ponadto, wspólnie z nowojorskim pianistą jazzowym Christian'em Sands'em, stworzyli projekt "3 X Piano", który łączy w sobie muzykę jazzową, klasyczną i elektroniczną. Został uhonorowany tytułem ambasadora kulturalnego Bydgoszczy. W 2009 r. zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie im. Mieczysława Munza w Nowym Jorku, a w 2010 r. pierwszą nagrodę w konkursie Chopinowskim Columbia University.
Przypis bibliograficzny
Kubicki, Dariusz, Dobrzyński, Michał i Kośmieja, Adam, “Bydgoska Orkiestra Muzyki Współczesnej - koncert,” MÓZG archiwum, Dostęp 19 września 2021, https://archiwum.mozg.art.pl/items/show/807.
Relacje między zasobami

Zasób nie ma zdefiniowanych relacji