Przeskocz do głównej zawartości
Typ
Data
Twórca
Tytuł
MATCH&FUSE FESTIVAL 2013: WorldService Project (UK), Tubax (IT), Owls Are Not (PL)
Etykiety

MATCH&FUSE FESTIVAL 2013: WorldService Project (UK), Tubax (IT), Owls Are Not (PL)

MATCH&FUSE FESTIVAL 2013: WorldService Project (UK), Tubax (IT), Owls Are Not (PL)

Opis

MATCH&FUSE FESTIVAL 2013
Międzynarodowy ruchomy festiwal muzyki niezależnej
(Warszawa - Bydgoszcz - Sopot - Poznań - Kraków) 27.11-1.12.2013
> 28.11, Mózg, start: 21:00, wstęp: 8 PLN

Połączenie i fuzja twórczych scen w całej Europie - oto główny cel ruchomego festiwalu Match&Fuse. Anglia, Norwegia, Włochy, FInlandia, Dania i Francja a w tym roku również Polska - wspólne trasy koncertowe reprezentantów muzycznej alternatywy zdobywają z roku na rok coraz więcej krajów i miast europejskich. Na przełomie listopada i grudnia Match&Fuse przejedzie przez 5 polskich miast. W Mózgu odbędzie się drugi koncert z trasy - w czwartek 28.11.

Idea Match&Fuse w bardzo krótkim czasie zatoczyła spory krąg oddziaływania. Choć to dopiero trzeci sezon funkcjonowania festiwalu, już odbywa się on w siedmiu państwach europejskich. Pomysł polega na poszukiwaniu i łączeniu potencjału twórczego muzyków z różnych krajów we wspólnym projekcie koncertowym i producenckim. M&F stawia na brzmienia niezależne i namierza bardzo charakterystyczne składy, które muzycznie nawiązują do najnowszych trendów przy zachowaniu unikalnego lokalnego klimatu. Odpowiednio dobrani artyści z różnych krajów najpierw ruszają razem w trasę i na koniec tworzą wspólne utwory wzgacając płytotekę projektu.

Polska trasa M&F będzie przebiegała przez najważniejsze kluby o profilu niezależnym: warszawskie Powiększenie, bygdoski Mózg, sopocki Sfinks, poznańską Strefa Kultywator i krakowski Re. Publika 5 polskich miast będzie miała okazję doświadczyć muzycznej fuzji kulturowej i gatunkowej oraz obejrzeć audiowizualne show, gdyż koncertom będą towarzyszyły live-sety VJskie, dodatkowo kontynuacją koncertów będą DJskie imprezy elektroniczne. Polskim zespołem gospodarzem, który bierze udział w festiwalu jest Owls Are Not a zaproszonymi gośćmi brytyjski WorldService Project oraz włoski Tubax.

Projekt jest realizowany przy wsparciu Europejskiej Komisji Kultury przez Stowarzyszenie Plan B z Warszawy.

Informacje o artystach:

WorldService Project (Wielka Brytania) - to specjaliści punkowo-jazzowo-funkowej muzyki. Naprawdę właśnie taką muzykę grają. Ich kariera nabrała w rozpędu w ciągu ostatnich dwóch lat. Oprócz bycia członkami programu Match&Fuse wystąpili na m.in. Festiwalu 12 Points w Portugalii i mieli okazję tourować po całej Europie. Ten londyński zespół został opisany przez Time Out jako "... olśniewający ... Przed nimi wielkie rzeczy", mówiono o nich "genialny post-prog funk" (Jazzwise) "zajebiści, sprawnie zorganizowana i odważnie groove’owa muzyka ..." ( The Guardian) i "poważny skronk-jazz" (Telegraph). Jak widać do muzyki podchodzą w niestandardowy sposób. Muzyka WSP mówi przez mrok, rozbudowane harmoniczne korytarze, przebiegają przez granicę dysonansu, opierając się na złożonych manipulacjach sekcji rytmicznej a do tego wszystkiego dochodzi szczypta improwizacyjnego szaleństwa. Ich muzyka mocno czerpie z języka kompozytorów XX wieku angażując groove spotykany u tytanów ciężkiego rocka. Gdyby Frank Zappa, Loose Tubes, Stravinsky i Meshuggah znaleźli jakiś przerażający sposób, aby mieć wspólnie dziecko, to tworzyłoby ono muzykę WorldService Project.

Tubax (Włochy) - założony w 2007 roku w Bolonii zespoł Tubax to dziecko trzech szalenie ekscentrycznych muzyków. Trio od samego początku stało się bliskie wielu słuchaczom tworząc muzykę, którą możnaby określić mianem pochodnej wielu rodzajów elektroniki, muzyki progresywnej i funku, która opiera się na intensywnej tanecznej rytmice nie zapominając przy tym o dużych umiejętnościach technicznych i braku ograniczeń, jeżeli chodzi o wizję artystyczną twórców. Zespołowi wystarczyły dwa lata, aby stać się jednym z najważniejszych zespołów na włoskiej scenie undergroundowej, mimo, że mieli na koncie tylko nagrane demo zdobyli kilka istotnych nagród muzycznych. Ich ostatnie wydawnictwo to "Il Mondo Stava Finendo" wydane w 2011 roku, która trafiło do twórców Music and Miles II i pozwoliło im na miesięczny tour po Stanach Zjednoczonych.

Owls Are Not(Polska) - zespół powstał na początku 2011 roku z połączenia muzyków grup Kolorofon i Artybishops. Efektem była zupełnie inna, unikatowa stylistyka: organiczno-chemiczna synteza agresywnego hard-core z naspidowanym drum'n'bassem a do tego domieszka skomplikowanych rytmów rodem z Afryki i Karaibów. Na początku 2012 OAN wydał internetowo EPkę zawierającą trzy utwory z pierwszej sesji zespołu. W tym samym roku zagrał pierwsze koncerty poza Polską, między innymi na festiwalu Match&Fuse w Londynie. Piotr Mazurek, Piotr Cichocki i Rafał Klimczuk tworzą dalej materiał i grają koncerty. Sowy zagrały na jednej scenie m.in. z Marc Ribot Ceramic Dog oraz stworzyły projekt imprez angażujący czołówkę polskich DJ'ów ze sceny drum'n'bass, dubstep, rave, breakcore. W marcu 2012 roku zespół wziął udział we wspólnych trasach koncertowych z norweskimi składami Wolfram Trio i Ich Bin N!ntendo. W grudniu wchodzą do studia, by zarejestrować nowy materiał, który ukaże się wiosną 2014 roku.

MustNotSleep - w swoich setach łączą uk funky, techno, future garage - szeroko pojętą elektronikę. Pierwsze kroki djskie stawiali 4 lata temu. Przez te lata aktywnie udzielali się jako występujący i organizatorzy u boku różnych ważnych postaci sceny elektronicznej. Zapraszani na większość ważnych wydarzeń klubowych z basową elektroniką, dzięki czemu grali na imprezach m.in. z Bengą, Ellen Allien, Benem Klockiem czy Robagiem Wruhme. Ich najważniejszym osiągnięciem jest stworzenie cyklu Music Of The Future (lato 2011) i sprowadzenie do Polski takich postaci basowego świata, jak Joy Orbison, Dixon, George FitzGerald, Cosmin TRG, Mosca, DJ Rashad & DJ Spinn, Blawan czy Mount Kimbie. Prowadzą autorską audycję w Roxy FM w każdy piątek o 23:00.

VJ FkS - pasjonat ruchomych obrazów. Członek kolektywu „Are you ravin’ or behavin’?” oraz S10 Studio. www.vjfks.pl. W swoich setach VJskich łączy dynamiczną geometrie z dodatkiem szumów oraz kolorów . Wyświetlał obrazki dla Boba Sinclara, Apparat, James Ruskin, Gus Gus, Ed Rush, Gesaffelstein, Dusky oraz czołówki polskich DJi. Uczestnik festiwali polskich oraz zagranicznych – Space VJ Meeting (Olsztyn), Warsaw Electronic Festiwal (Warszawa), Slot Art Festival (Lubiąż), Shiny Toys*SPACE (Moers/Niemcy). Był widoczny w klubach 1500m2, Cząstki Elementarne, CDQ, Znajomi Znajomych, Mjuzik Pub oraz Triptychon (Münster/Niemcy). W tym roku zapewnił oprawę wizualna polskiej imprezy podczas targów CeBit 2013 w Hanowerze oraz Hybrid Tent na Audioriver 2013.
Przypis bibliograficzny
VJ FkS , “MATCH&FUSE FESTIVAL 2013: WorldService Project (UK), Tubax (IT), Owls Are Not (PL),” MÓZG archiwum, Dostęp 19 września 2021, https://archiwum.mozg.art.pl/items/show/820.
Relacje między zasobami

Zasób nie ma zdefiniowanych relacji