Przeskocz do głównej zawartości
Typ
Data
Twórca
Tytuł
BLISKIE SPOTKANIA – Tomasz Jastrun

BLISKIE SPOTKANIA – Tomasz Jastrun

BLISKIE SPOTKANIA – Tomasz Jastrun

Opis

Tomasz Jastrun – polski poeta, prozaik, eseista, reporter i krytyk literacki. Syn poetów Mieczysława Jastruna i Mieczysławy Buczkówny. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentem Wydziału Filologii Polskiej został w 1974.
Syn poetów Mieczysława Jastruna i Mieczysławy Buczkówny. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentem Wydziału Filologii Polskiej został w 1974.
W okresie PRL był związany z opozycją demokratyczną. W 1977 w swoim mieszkaniu zorganizował punkt dystrybucji publikacji niezależnych. W sierpniu 1980 uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina (poświęcił temu wydarzeniu reportaż Las Birnam ruszył). Należał do „Solidarności”, redagował gazety I Krajowego Zjazdu Delegatów w Gdańsku. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się przez od grudnia 1981 do listopada 1982, następnie został internowany na kilka tygodni.Od 1982 do 1988 redagował w drugim obiegu pismo literackie „Wezwanie”, od 1987 był członkiem redakcji „Res Publiki”. Opublikował w podziemiu m.in. tomik wierzy Biała łąka i reportaże. W 1983 otrzymał nagrodę „Solidarności” za poezję stanu wojennego.
W 1980 napisał scenariusz serialu telewizyjnego dla dzieci Nasze podwórko, wystąpił także w kilku odcinkach w epizodycznej roli. Był stałym felietonistą paryskiej „Kultury”, gdzie publikował pod pseudonimami Witold Charłamp i Smecz. Na łamach tego pisma pod drugim z nich rozpoczął serię felietonów Z ukosa, które następnie kontynuował w „Rzeczpospolitej” i „Newsweeku”. Pracował także w redakcji „Tygodnika Kulturalnego”. Współpracował z „Twoim Stylem” (felietony Notatnik erotyczny) oraz „Zwierciadłem” (felietony Czułym okiem). W latach 1994–1995 prowadził telewizyjny program kulturalny Pegaz. W 2012 został felietonistą tygodnika „Wprost”.
W latach 1990–1994 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Sztokholmie oraz attaché kulturalnym w Szwecji. W drugiej połowie lat 90. zasiadał w konwencie Ruchu Stu. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
W 2008 odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1986 otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich.
Przypis bibliograficzny
Jastrun, Tomasz, “BLISKIE SPOTKANIA – Tomasz Jastrun,” MÓZG archiwum, Dostęp 26 października 2021, https://archiwum.mozg.art.pl/items/show/826.
Relacje między zasobami

Zasób nie ma zdefiniowanych relacji