Przeskocz do głównej zawartości
Identyfikator
PAW035
Typ
Data
Tytuł
13th MÓZG Festival: Už Jsme Doma
Współtwórca
Etykiety

13th MÓZG Festival: Už Jsme Doma

13th MÓZG Festival: Už Jsme Doma

Opis

Pierwsze pięć lat swojej kariery zespół spędził na nielegalnej scenie w swojej ojczyźnie występując pod groźbą więzienia ze strony totalitarnego systemu komunistycznego.

W kolejnym okresie swojej działalności, grupa koncertowała w ponad 40 krajach, zagrali wiele koncertów w Europie, Japonii czy Nowej Zelandii. Niedawno, podróżowali po Stanach Zjednoczonych, gdzie zagrali około 20 tras koncertowych, łącznie prawie 700 koncertów. Gdy wybuchła wojna w Bośni w latach 90. zespół pojechał do Gorazde zagrać na czołgu ONZ. Grali także dla dysydentów na Białorusi.

Ich występy są energiczne, pełne mocy, uduchowione i szalone. Często artyści ubierają specjalne stroje ku uciesze publiczności. Už jsme doma wykonuje także wiele prac powiązanych ze swoją muzyką. Współpracują z teatrem, piszą muzykę do filmów czy występują z orkiestrą symfoniczną.

Istotnym elementem sztuki UJD jest malarz Martin Velisek, który jest niegrającym członkiem zespołu. Jego sztuka jest znana i poważana na całym świecie. Wszystkie okładki płyt, plakaty i jakiekolwiek materiały wizualne UJD wychodzą spod jego rąk.
Przypis bibliograficzny
“13th MÓZG Festival: Už Jsme Doma,” MÓZG archiwum, Dostęp 8 grudnia 2021, https://archiwum.mozg.art.pl/items/show/263.
Relacje między zasobami

Zasób nie ma zdefiniowanych relacji