Przeskocz do głównej zawartości
Identyfikator
SNB004
Typ
Data
Tytuł
SPUTNIK NAD BYDGOSZCZĄ – „Cielec”
Event Type
pokaz filmu

SPUTNIK NAD BYDGOSZCZĄ – „Cielec”

poszukiwane pamiątki

Opis

CIELEC
Blok: Retrospektywa Aleksandra Sokurowa

Rok 1922. Wódz światowego proletariatu dogorywa w podmoskiewskim pałacu wśród zielonych łąk, zagajników i pastwisk. Leży bezbronny, półnagi, bezceremonialnie traktowany przez ordynansów, obok żona, siostra i lekarz, który słusznie obawia się, że po śmierci Lenina sam zostanie zabity. Lenin zdaje się mieć umysł dziecka, nie pamięta tabliczki mnożenia, bełkocze coś pod nosem, przewraca się, czołga…

SPUTNIK NAD BYDGOSZCZĄ
KINO ORZEŁ i KLUB MÓZG
11-18 stycznia 2013

W dobie pogłębienia się niechęci do Rosji i Rosjan w Polsce w ostatnich latach Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską powinien stać się kulturalnym pomostem miedzy oboma narodami. Polska i Rosja ma długą i trudną wspólną historię. Dzięki wymianie kulturalnej możemy lepiej się poznać. Większość nieporozumień, waśni i niejasności wynika z niewiedzy i niezrozumienia partnera.

Jeśli zdjęcie jest tysiącem słów, film jest ich milionem. Ta myśli jest punktem wyjścia dla serii cykli filmowych w kinie Orzeł ŚWIAT MOVIE. Tym razem Rosja, niezmierzona kopalnia kulturalna, stała się punktem centralnym naszych poszukiwań, które doprowadziły do 4 odsłony Sputnika nad Bydgoszczą. Tegoroczna edycja festiwalu jest wynikiem porozumienia miedzy Kinem Orzeł, Kinem Moment oraz Klubem Mózg.

Bydgoska replika Sputnika nad Polską podzielona została na 5 bloków. W kinie Orzeł zobaczymy NOWE KINO ROSYJSKIE, WIELKĄ LITERATURĘ W KINIE RADZIECKIM oraz KLASYKĘ KINA RADZIECKIEGO. W Klubie Mózg (kino Moment) zobaczymy zaś RETROSPEKTYWĘ SERGIEJA EISENSTEINA oraz ALEKASNDRA SOKUROWA.
Przypis bibliograficzny
Hapka, Arkadiusz, “SPUTNIK NAD BYDGOSZCZĄ – „Cielec”,” MÓZG archiwum, Dostęp 22 września 2021, https://archiwum.mozg.art.pl/items/show/715.
Relacje między zasobami

Zasób nie ma zdefiniowanych relacji