Przeskocz do głównej zawartości
Identyfikator
SNB005
Typ
Data
Tytuł
SPUTNIK NAD BYDGOSZCZĄ – „Smutna obojętność”
Event Type
pokaz filmu

SPUTNIK NAD BYDGOSZCZĄ – „Smutna obojętność”

poszukiwane pamiątki

Opis

SMUTNA OBOJĘTNOŚĆ
Blok: Retrospektywa Aleksandra Sokurowa

Film pokazuje jak wielki kontrast istniał między tragicznymi wydarzeniami I wojny światowej a błogim życiem ludzi bogatych. W domu kapitania Szotowiera odbywa się przyjęcie. Goście rozmawiają o miłości, żartują i bawią się. Za oknami natomiast słychać odgłosy walk, bomb i strzałów. Ale te odgłosy nie docierają do pochłoniętych rozrywkami ludzi.

SPUTNIK NAD BYDGOSZCZĄ
KINO ORZEŁ i KLUB MÓZG
11-18 stycznia 2013

W dobie pogłębienia się niechęci do Rosji i Rosjan w Polsce w ostatnich latach Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską powinien stać się kulturalnym pomostem miedzy oboma narodami. Polska i Rosja ma długą i trudną wspólną historię. Dzięki wymianie kulturalnej możemy lepiej się poznać. Większość nieporozumień, waśni i niejasności wynika z niewiedzy i niezrozumienia partnera.

Jeśli zdjęcie jest tysiącem słów, film jest ich milionem. Ta myśli jest punktem wyjścia dla serii cykli filmowych w kinie Orzeł ŚWIAT MOVIE. Tym razem Rosja, niezmierzona kopalnia kulturalna, stała się punktem centralnym naszych poszukiwań, które doprowadziły do 4 odsłony Sputnika nad Bydgoszczą. Tegoroczna edycja festiwalu jest wynikiem porozumienia miedzy Kinem Orzeł, Kinem Moment oraz Klubem Mózg.

Bydgoska replika Sputnika nad Polską podzielona została na 5 bloków. W kinie Orzeł zobaczymy NOWE KINO ROSYJSKIE, WIELKĄ LITERATURĘ W KINIE RADZIECKIM oraz KLASYKĘ KINA RADZIECKIEGO. W Klubie Mózg (kino Moment) zobaczymy zaś RETROSPEKTYWĘ SERGIEJA EISENSTEINA oraz ALEKASNDRA SOKUROWA.

Od organizatorów Warszawskich:

Celem Festiwalu jest zaprezentowanie jak najszerszej publiczności największych osiągnięć rosyjskiej kinematografii. Podczas Festiwalu pokazywane są zarówno dzieła mistrzów kina rosyjskiego, jak i produkcje młodego pokolenia reżyserów. Naszym zdaniem obrazy te w niczym nie ustępują filmom zachodnim, jednak mimo swej niezaprzeczalnej wartości niezwykle rzadko mają okazję gościć na polskich ekranach.

Goście, którzy dotychczas odwiedzili Festiwal – twórcy filmowi ze strony polskiej i rosyjskiej oraz przedstawiciele władz obu państw zgodnie podkreślają polityczną i kulturową rolę tego przedsięwzięcia, które według nich z pewnością przysłuży się zbliżeniu narodów Rosji i Polski i wzbogaci wzajemne stosunki kulturowe.

PEŁEN PROGRAM: www.kino-orzel.pl

www.mok.bydgoszcz.pl

www.sputnikfestiwal.pl

Nasz partner:
www.rosyjski.szkola.pl
Przypis bibliograficzny
Hapka, Arkadiusz, “SPUTNIK NAD BYDGOSZCZĄ – „Smutna obojętność”,” MÓZG archiwum, Dostęp 22 września 2021, https://archiwum.mozg.art.pl/items/show/716.
Relacje między zasobami

Zasób nie ma zdefiniowanych relacji