Przeskocz do głównej zawartości
Typ
Data
Tytuł
Sean Noonan "A Gambler’s Hand" (Nowy Jork/Warszawa) – koncert
Etykiety

Sean Noonan "A Gambler’s Hand" (Nowy Jork/Warszawa) – koncert

Sean Noonan "A Gambler’s Hand" (Nowy Jork/Warszawa) – koncert

Opis

Sean Noonan – perkusja, kompozycja, narracja

oraz kwartet smyczkowy w składzie:
Adam Roszkowski – skrzypce
Maciej Afanasjew-skrzypce
Adam Debski-altówka
Jan Roszkowski-wiolonczela

A Gambler’s Hand na kwartet smyczkowy, narrację i perkusję.
Niezwykły muzyczny kolaż, łączący brzmienia w wersji nagłośnionej i elektrycznie zmodyfikowanej–z brzmieniami akustycznymi. Projekt Gambler’s Hand wyraźnie nawiązuje do estetyki downtown jazz/rock. Usłyszeć w nim można zarówno techniki improwizacyjne, jak również inspiracje muzyką takich amerykańskich eksperymentatorów jak Cowell, Nancarrow czy Zorn. Już samo połączenie perkusji z kwartetem smyczkowym, zdaje się stwarzać zaskakujące i nieoczywiste rozwiązania. Partie smyczków niejednokrotnie przejmują rolę perkusji, aby potem oplatać grę Seana delikatnymi i surowymi brzmieniami, tworząc fusion z górnej półki. Kim zaś jest tytułowy Gambler? I dlaczego pewnego dnia zostaje uwięziony w ścianie? O tym opowie sam Noonan wcielając się podczas koncertu w rolę narratora. Bowiem to właśnie Sean Noonan, jest autorem tej absurdalnej i groteskowej opowieści o irlandzkim hazardziście.

„Gambler’s Hand sygnalizuje nową zuchwale wytyczoną granicę. Nikt niesłyszał jeszcze kwartetu smyczkowego prowadzonego przez perkusistę, a zwłaszcza tak niekonwencjonalnego perkusistę jakim jest Noonan. Nie można tego z niczym porównać. Nie ma drugiego takiego projektu”.
Film „A&Gambler’s&Hand” jest niemym, czarno-białym filmem składającym się z ośmiu niezależnych części, które „po złożeniu” razem tworzą surrealistyczną historię Finny’ego, hazardzisty i włóczęgi. Finny podczas jednej ze swych wędrówek znajduje się w złym czasie w złym miejscu i zwabiony tajemniczym głosem zostaje uwięziony w ścianie. Finny prowadzi specyficzną grę, w której nigdy nie ma żadnego zwycięzcy. Błąkający się bez celu wkrótce staje się integralną częścią swojego więzienia. Film został nakręcony do muzyki skomponowanej przez Seana Noonana, trwa 30 minut. Po pokazie koncert rozwija się w muzyczną improwizację. Film „A Gambler’s Hand” będzie prezentowany m. in. Wielkiej Brytanii, Niemczech i Szwajcarii. Autorką filmu jest Marta Kopeć-scenarzystka, aktorka, reżyser, dziennikarka, filmoznawca. Absolwentka Krakowskiej Szkoły Filmu i Komunikacji Audiowizualnej, Filmoznawstwa na Wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego oraz Kolegium Ekonomiczno–Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (specjalność–polityka Audiowizualna UE). A Gambler’s Hand, jest pierwszym wyreżyserowanym przez artystkę scenariuszem filmowym, zrealizowanym we współpracy z Seanem Noonanem, autorem muzyki.

BIOGRAFIE ARTYSTÓW

Sean Noonan –nowojorski perkusista, kompozytor, atanżer, absolwent Berklee College of Music w Bostonie. Polscy fani znają jazzmana Seana Noonana z grupy Brewed by Noon oraz The Hub, z którą koncertował u nas z powodzeniem, a nawet wydawał płyty. W twórczości Seana, gwiazdy brooklyńskiej sceny undergroundowej można dosłuchać się silnych wpływów zarówno eksperymentalnego jazzu, jak i muzyki współczesnej, hip-hopu, rocka i metalu. Eksperymentalny jazz zagrany z hardcore’ową mocą wciąga, a mnogość inspiracji i nieposkromione improwizacje zadziwiają dziką finezją. Choć nie brakuje w nich momentów tanecznych, są również chwile wyciszenia. Muzyka Seana przemawia nie tylko do fanów nowoczesnego, nieznającego barier jazzu. Znajdą tu coś dla siebie fani punka, prog-rocka, psychodelii i world music (od Afryki po Irlandię), a także wszyscy zainteresowani ciągłym muzycznym poszukiwaniem i postmodernistyczną, multikulturową kombinacją rytmów, melodii, brzmień i inspiracji – tak charakterystyczną dla kosmopolitycznej sceny Nowego Jorku. Noonan wydał 17 płyt, nagrywając je z towarzyszeniem tak wybitnych muzyków jak: gitarzysta Marc Ribot, znany ze współpracy z Ornette Colemanem, basista Jamaaladeen Tacuma, gitarzysta Abdoulaye Diabate (m. in. grupa Salifa Keity) i Susan McKeown z Klezmatics. Współpracował również z takimi artstami jak: Jason Hwang, Kirk Knuffke, Mat Maneri, czy Momenta Quartet. Koncerty Seana Noonana to wielka energia, godna podziwu technika instrumentalna i działające na publiczność poczucie humoru. Sean Noonan zaprosił do współpracy czterech polskich muzyków z bogatym, międzynarodowym dorobkiem artystycznym; muzyków różnorodnych i niezależnych, wyłamujących się z kanonu muzyki klasycznej, a także prowadzących liczne autorskie projekty muzyczne. Muzycy towarzyszyć będą Seanowi podczas trasy koncertowej promującej album Gambler’s Hand.
KWARTET SMYCZKOWY
Adam Roszkowski – skrzypek, kameralista. Absolwent białostockiej filii Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz Konserwatorium Królewskiego w Brukseli, które ukończył z wyróżnieniem (grande distinction). Studiował skrzypce pod kierunkiem prof. Adama Korniszewskiego i prof. Tadeusza Gadziny oraz dyrygenturę w klasie prof. Ronalda Zollmana. Uczestnik i laureat licznych konkursów muzycznych, w tym m.in.: dwukrotny laureat stypendium zagranicznego rządu Belgii w latach 2005 i 2006. Adam Roszkowski jest dyrektorem artystycznym i twórcą Klasik Mjuzik Festiwal. Jest także wiceprezesem fundacji ART-S.O.S., wspierającej młodych artystów oraz koncertmistrzem Orkiestry Kameralnej BruSolistes w Brukseli. Amerykański kompozytor David Noon zadedykował sonatę na skrzypce i wiolonczelę duetowi Adamowi i Janowi Roszkowskim. Z pasją oddaje się również muzyce jazzowej i improwizowanej. Współpracuje z muzykami sceny alternatywnej z Nowego Jorku – Sean Noonan i Alexis Marcello.
Maciej Afanasjew - skrzypek, kompozytor i pedagog. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w klasie skrzypiec jazzowych oraz aranżacji i kompozycji. Był także stypendystą Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu (Austria). Jest pedagogiem wykładającym na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Jako skrzypek, współpracował z czołówką polskich muzyków jazzowych (m.in. K. Herdzin, C. Konrad, J. Główczewski, P. Biskupski, K. Szymanowski), występując w całej Europie i Chinach. Jest członkiem i założycielem zespołów Maciej Afanasjew Quartet, De Pasion, ThePlodders, Kanaanczy Play&Pray. Jest także cenionym aranżerem oraz autorem muzyki do musicali oraz przedstawień teatralnych. Pisze muzykę dla wielu big bandów współpracujących z cenionymi artystami (m.in. Krystyna Prońko, Ewa Bem, Zbigniew Wodecki), a jego kompozycje grane były m.in. w Carnegie Hall podczas The New York Wind Band Festival.
Jan Roszkowski – wiolonczelista, kompozytor, obecnie działający w Stanach Zjednoczonych. Regularnie występuje ze swoim bratem Adamem Roszkowskim (skrzypce). Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Kazimierza Michalika. W tych latach był laureatem Makroregionalnych Przesłuchań Wiolonczelowych w Elblągu, 3 nagrody na XXVII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu oraz 1 nagrody na Warszawskim Konkursie Kameralnym w Warszawie. Odbiorca stypendiów Hans & Klara Bauer oraz Fulbrighta. W maju 2012 roku uzyskał dyplom magistra sztuki w Manhattan School of Music, gdzie studiował wiolonczelę z Davidem Geberem, improwizację jazzową z Joan Stiles oraz kompozycję z Markiem Stambaughem. Jan Roszkowski dokonał również wielu nagrań m.in. dla Polskiego Radia i Telewizji, Radia BIS, oraz takich wytwórni fonograficznych jak Dux i Kayax.
Przypis bibliograficzny
Noonan, Sean i inni., “Sean Noonan "A Gambler’s Hand" (Nowy Jork/Warszawa) – koncert,” MÓZG archiwum, Dostęp 1 sierpnia 2021, https://archiwum.mozg.art.pl/items/show/930.
Relacje między zasobami

Zasób nie ma zdefiniowanych relacji