Przeskocz do głównej zawartości
Event Type
koncert
Etykiety

DAGADANA

poszukiwane pamiątki

Opis

DAGADANA bo o nich mowa, jest polsko-ukraińskim zespołem, łączącym różne style muzyczne. Przeplatając jazz, folk i elektronikę tworzą niepowtarzalny język zespołu. Pełne humoru koncerty, pokazują, że jest to ten rodzaj muzyki, który uszczęśliwia zarówno słuchaczy, jak i twórców. Ciepłe wokalizy, przetwarzanie głosu na żywo, odważne plastikowe brzmienia, transowy kontrabas oraz wykorzystanie dziecięcych instrumentów muzycznych, to recepta DAGADANY na oczarowanie słuchacza dźwiękami, których nigdy dosyć.
Międzykulturowy projekt powinien przypaść do gustu każdemu słuchaczowi otwartemu na słowiańską duszę, szaloną z jednej, łagodną z drugiej strony. Debiutancki album „Maleńka” został doceniony przez wielu recenzentów a Polskie Radio „Trójka” udzieliło mu patronatu.
W Gdańsku usłyszymy głównie utwory z nowej płyty „Dlaczego nie”, której premiera zapowiadana jest na październik.

Skład koncertowy :
Daga Gregorowicz – wokal, elektronika
Dana Vynnytska – wokal, piano
Mikołaj Pospieszalski – kontrabas, gitara basowa

Zespół zdobywa coraz więcej wiernych fanów w coraz to kolejnych krajach. Jako jedyny europejski skład został zaproszony na Festiwal Ludów Pustyni w Maroko, gdzie rozgrzewał do czerwoności tysiące fanów. DAGADANA w samym 2010 roku zakrała blisko 80 koncertów. Tam gdzie docierają, łamią granice pomiędzy narodami, pomiędzy sceną a publiką, udowodniając, że szczerość w muzyce wprowadza niesamowitą mistyczną przygodę dziejącą się między ludźmi.
Niedawno DAGADANA otrzymała nominacje do tegorocznych Fryderyków- najważniejszej muzycznej nagrody w kraju. Polsko-ukraińskie trio zostało wyróżnione w kategoriach Fonograficzny Debiut Roku oraz Album Roku FOLK/MUZYKA ŚWIATA.

Powstanie DAGADANA to efekt znajomości muzyków, która rozpoczęła się w 2007 roku. Daga Gregorowicz (Poznań), Dana Vynnytska (Lwów) i Miko Pospieszalski (Częstochowa) to muzycy obracający się w różnych nurtach muzycznych – od klasyki po breakbeat. Poznali się przy okazji eksperymentowania z jazzem na krakowskich warsztatach „International Summer Jazz Academy”. Swoją postawą udowodniają, że odległość i granice między państwami, to żadna przeszkoda dla muzyki. Właśnie ona – muzyka – podparta przyjaźnią, przyciąga ludzi do siebie.
Płyta „Maleńka” powstała w pełni profesjonalnych, najlepszych z możliwych w Polsce, warunkach. W jej nagraniu gościnnie uczestniczyło grono przyjaciół DAGADANY – osobowości z krajowej muzycznej czołówki (m.in. Tomasz Duda, Gaba Kulka, Karim Martusewicz i inni). Krążek doczekał się już wielu pozytywnych opinii; przez ludzi z branży został oceniony jako odkrywczy, łączący w niekonwencjonalny sposób style i instrumenty muzyczne. Adam Nowak, lider zespołu Raz Dwa Trzy tak oto określił ich twórczość: „Poszukującym własnego miejsca we wszechogarniającym natłoku dźwięków gratuluję odwagi, spokoju przestrzeni, dojrzałości, chęci poszukiwań i poczucia humoru. Młodzi, zdolni, z przyszłością, czyli – DAGADANA !!!”.
Zespół DAGADANA został wyróżniony przez Raz Dwa Trzy i wziął udział jako jedyny gość w nagraniu jednaj piosenki na CD i DVD pt. „20 lat” wraz z orkiestrą kameralną
Przypis bibliograficzny
Gregorowicz, Daga, Vynnytska, Dana i Pospieszalski, Mikołaj, “DAGADANA,” MÓZG archiwum, Dostęp 19 października 2021, https://archiwum.mozg.art.pl/items/show/612.
Relacje między zasobami

Zasób nie ma zdefiniowanych relacji